Dün çok sevdiğim bir arkadaşım yoga dersi sonrası gece yattığında onu üzen bir rüya gördüğünü söylediğinde o günün rüyalarla ilgili yeniden bir hatırlayış getireceğini tahmin etmemiştim. Ben de gördüğü rüyaları hatırlayan bir insan olduğumdan ve kimi zaman onların etkisinde epeyce kalabildiğimden bu konuda bir kaç kitap okumuş, kendime göre yollar çizmiştim. Dün elime “Nefs yolu” ya da “Soulcraftı” tekrar alıp ilgili bölümlere bir göz attıktan sonra bu konuyu beynimin bir köşesinde üzerinde düşünülecekler bölgesine göndermişim. Bilinçaltım ya da Yaradan bu bilgiyi öyle güzel işlemiş ki akşamına rüyalar etrafında dönen, benim tanıtımını ilk gördüğümden beri gitmek istediğim bir filme gidiş yolumuzu açtı. Filmin adı “8 saniye”, fragmanlarından hafızama yanlış kazımadıysam 27 şubatta vizyona girdi. Önce filmden biraz bahsetmek isterim zira benim can alıcı bir çok noktamdan vurduğu için çok derinden etkilendiğim bir film oldu. Filmde yaşça geçkin bir çiftin sonradan doğan kız çocuğu olarak dünyaya gelen ana karakter Esra uçuk kaçık, başına buyruk, keyifli, biraz kendine has bir karakter. Babası, bilge baba-dede karakteri, annesi de şefkatli anne karakteri, ablaları ise otorite olarak büyütüyorlar bu kız çocuğunu. Allah’la bağlantı, çocukken dua etmek, Yaradan’ı kavramaya çalışmak gibi küçük nüanslar bizim ülkemizde çok sık olduğunu düşündüğüm ortak deneyimlerin yansıması ve çok keyifli ama film ağırlıklı olarak bu kız çocuğunun rüyalarının yoğunluğu ve etkili oluşuyla, rüyaların gerçeklerle bağlantısıyla ilgili güzel örgüler kuruyor. Filmin izlemeyenler için tadını kaçırmamak adına daha fazla bir şey yazmayacağım ama izlemenizi tavsiye ederim J diyeyim kısaca.

Ben de bu tip rüyaları (gerçeklerle bağlantılı), neredeyse birebir çıkan rüyaları bir çok kez yaşadığım için hiç abartılı bulmadım ama bu tarz bir deneyiminiz olmadıysa size abartılı gelebilir. Bana kendi yaşamımdan bir kesit gibi geldi zira. Bu noktaya gelmişken rüyaları kendime göre küçük küçük kategorize edeceğim sizlerin huzurunda kendi deneyimlerime ve okuduklarıma dayanarak.

  • Gerçek olacağım haberin olsun rüyalarıJ Bazı rüyalar size gelecekte olacakları haber verir. Mesela birisiyle beraber çalışacağınızı, bir çatışma yaşayabileceğinizi, bir yardım göreceğinizi vb. Bu tarz rüyalar kimi zaman hiç ilginiz olmayan insanları, hatta bazen hiç tanımadığınız insanları görmek süretiyle olabiliyor. Kendimden örnek vermem gerekirse bir gün rüyamda bölümümüze yeni gelmiş tek kadın hocamızı gördüm hamileydi ve ben onun doğum yapmasına yardım ediyordum. Bu rüya benim için çok net ve akılda kalıcı olduğu için gidip kendisine söyleyesim bile gelmişti o zaman ama bekar olduğu için bunun yersiz olacağını düşünmüştüm. Sadece bir gün, bir şekilde bir arada çalışacağımızı bilyordum o kadar. Aradan bir sene geçti biz tanıtım komitesinde beraber çalıştık. Biraz sancılı koşturmacalı bir çalışma dönemi geçirdik ve benim çok sevdiğim hocalardan biri haline geldi <3. Rüyam tanıtım ürünlerini yaratmamızla gerçek olmuştu. Haberci rüyaların neden görüldüğünü tam olarak bilemiyorum ama bir iç hazırlık süreci başlatıyor olabileceğini düşünüyorum. İçimiz olacak olanlara hazırlanıyor ve olanlarda kendine ve diğer insanlara karşı daha şefkatli olabilmeyi sağlayabileceğini düşünüyorum. İlahi bir güç size bir bilgi veriyorsa bu bilgi anlamlıdır gibi. Yada bazen bizim yapabileceğimiz bir şey varsa onu yapmamız için bir dayanak oluşturabilir. Örneğin bir seçim yaparken mantıklı zihninizin seçmeyeceği bir şeyi rüyanızın etkisiyle seçebilirsiniz. Bu da rüyanın size yol göstermesidir bir bakıma ve ikinci tatlı kategoriye geçilir.
  • Yol göstermeye geldim rüyaları: Bazı rüyalar bize içinde bulunduğumuz herhangi bir çıkmazda, ki bazen çıkmazda olduğumuzu biz bile bilmezken, yol gösterir. Bunlar yol gösteren rüyalardır. Bir soru sorarak ve cevabını açık yüreklilikle almak istediğinizi söylediğinizde rüyanız sizin cevabınız olabilir. Bu da bir çeşit iç iletişim kendini tanıma aracıdır.
  • İçinde bir şey var farkında mısın rüyası: Kimi rüyalar bize kendimizi tanımamız için yardım eder. Örneğin içinizde bastırdığınız ama yapmak istediğiniz bir şey varsa onunla ilgili size hatırlatmalarda bulunur. Buna kendimden bir örnek vereyim. Ben yaşamımın 4 ila 24 yaş arasını, yani yaklaşık 20 yılımı o veya bu şekilde şarkı söyleyerek geçirdim. Hayatım boyunca bu konuda bir şeyler yapmam gerektiğini bilerek yaşadım ama son on yıldır hemen hemen hiç bir girişimim olmadı. Bu nedenle kendimle çatışmalar yaşadığım çok oldu. Örneğin bundan bir kaç ay önce rüyamda bir sahneye çıkmış ağlıyordum “Ben artık mühendis olmayı seçtim, demek ki böyle olması gerekiyormuş, şarkı söyleyemem ki.” dediğimi gördüm. Bu rüyanın bana içsel olarak mühendis olmayı öncelikli olarak kabul ettiğimi gösterdi. Fakat burada içimde bir parçanın şarkı söylememin mühendis olmakla çeliştiğine dair bir inancı olduğunu gördüm, bu rüyayı unutup hayatıma devam ettim ta ki bir Sezen Aksu konserine kadar. Çocukluğum onun konseleri ve onun şarkılarıyla geçtiği için kocaman bir tetiklenmeyle içim acıyarak eve döndüm. Yolda beste yapmaya çalışarak kendimi avutmaya çalıştım ama ancak eve ulaşana kadar. Bu konuda hala bir şey yapmadım ama biliyorum ki içimde huzur bulabilmem için bir şeyler yapmaya ihtiyacım var. Şarkı söylemek için bir sahneye ihtiyacım olmadığını hatta dinleyiciye bile ihtiyacım olmadığını fark etmem belki en güzel katkısı oldu bu rüyanın. Şimdi haftasonu kahvaltılarımızda şarkı söylüyoruz ara ara. Bir yerden başlamak yine de güzel.
  • Bir diğer rüya grubu ise herhangi bir mesajı olmayan ama görülmesi bir çeşit iç çalışmanın parçası olan bazen olağanüstü karışıklıkta olabilen rüyalar. Bu tip rüyalar sizde başlangıçta rahatsızlık hissettirebilir, cinsellik, şiddet, öfke, vb bastırılmış bazı konuların işlenebildiği bu tip rüyalar, kendi derinliklerimizde ve insanlığın ortak hafızasında yaşayan duyguların bir çözülme ve kendini ifade etme alanı olabiliyor.
  • Absürd mesajlar: Bir başka rüya çeşidi ise içinde size fazlasıyla saçma gelen unsurlar içeren rüyalar. Bu rüyalar akılda kalıcı olmaları ve dikkat çekici olmalarıyla genellikle içinde bir mesaj taşıyabilirler. Bir rüya araştırmacısının yazdığı, adını şu an hatırlayamadığım bir kitapta absürd ögelerin bizim için ne ifade ettiğinin rüyanın temeli olduğunu söylüyordu. Mesela bir yemek tabağında ayakkabı görüyorsanız, ayakkabı o rüyanın absürd unsuru. Sizin için ne ifade ettiğini, nelerle bağlantılı olabileceğini bulup, rüyanın mesajını çözebilirsiniz. Rüyalardaki mesajları çözebilmek için onları gördüğünüz gün uyandığınızda bir deftere kaydetmek işinizi kolaylaştıracak araçlardan birisi.
  • Korku dolu rüyalar: Kimi rüyalar sizi korkutur, koşturur ve gerçek hayatta yapmadığınız bir çok eylemi gerçekleştirmenize sebep olur. Bu rüyalarla ilgili de bir belgeselde, insanın kendini korumak için antrenman yapma alanı olduğunu öğrenmiştim. İnsan bedeni rüyayla gerçeği ayıramadığı için gece uyurken kasların hareketini engelleyen bir düğme aktif hale geliyor, gelemediği durumlarda da uyur gezerlik oluyor. Bu tip koşulu, eforlu rüyalar bedene antrenman yaptırarak gerçek hayattaki zorluklara hazırlamak açısından oldukça kıymetli ve gerekli bulunuyor. Eski insanlar kendilerini vahşi bir hayvan tarafından kovalanırken görürken, bizler otobüsü kaçırıp onun peşinden koştuğumuzu, derse, işe yetişmeye çalıştığımızı görebiliyoruz. Böylece genel olarak gerçek hayata hazırlama teması korunmak süretiyle yüzyıllardır devam eden bir rüya çeşidi de bu. Aynı şey bazı kayıpları rüyada yaşamak, üzücü olaylarla rüyada karşılaşmak gibi deneyimler olarak da görülebilir. Yani hayatta bizim için zor olan şeyleri rüyalarımızda gerçekleştirebiliriz ve bu da bizi hem tatmin eder hem de ihtiyaç duyduğunuz tecrübeyi kazandırabilir. Örneğin çok öfkelendiğiniz birini rüyanızda öldürmek sizin içinizdeki öfkeyi bastırmadan sakinleştirdiği gibi gerçekte kimseye zarar vermemiş olmanın huzurunu da yaşamanızı sağlar. Öte yandan birini öldürmenin olumsuzluğunu da bir nebze hissedeceğiniz için içinizdeki öfkeye karşı daha özenli davranmak için sizi uyarabilir de.
  • Hastasın ve bedenin zorda: Bazı rüyalar hastayken görülür. Bedeninizde bir ağrı, sızı, sancı, ateş vb. Olduğunda görülen bu tip rüyalar, hastalığınızın psikolojik boyutunun atlatılmasının yanında, bedeninizdeki duyguların görselleri de olabilir. Misal benim bugün bağırsaklarım bozukken uyuduğumda bedenimden, burnumdan sular aktığını görmem ve bunun daha sonra kan olduğunu fark etmem bir örnek.
  • Huzur veren aydınlanma rüyaları: Hep zorluklar, uyarılar değil, kimi rüyalar bizim destek aldığımız, huzur bulduğumuz, sevgi, şefkat gördüğümüz rüyalardır. Özellikle dua ettiğinizde, meditasyon yaptığınızda veya bazen zor günler geçirdiğinizde sizi koruyup gözeten, size yardım eden birileri olduğu inanını içinize doğuran bu tip rüyalara ben ilham veren rüyalar diyorum. Her rüya güzeldir ama ilham veren rüyaların sizleri de bulması dileklerimle.

Tüm rüyalarınızı şefkatle kabul edebildiğiniz harika bir bağlantı diliyorum. Son söz olarak rüyalarınızdan korkmayın, bilin ki hepsi sizin içinizde, hepsi sizden bir parça. İçimizde iyi kötü diye ayıramayacak kadar çok zenginlik var. Tüm zenginliklerinizi sarıp sarmaladığınız bir güzel bahar diliyorum.

Sevgiler…

http://www.asdreams.org/index.htm

Advertisements